Festiwal filmowy w Łosicach

W dniach 07.10.2023-08.10.2023 Instytut Rzeczypospolitej zorganizował dwudniowy festiwal kina historycznego połączony z festiwalem smaków pn. „Dobre bo Polskie” Z uwagi na niesprzyjającą jesienną aurę miejscem pokazów było pomieszczenie hali sportowej. Widzowie zostali poczęstowani pysznościami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich

07.10.2024 

Pierwsza część naszego wydarzenia poświęcona była promocji lokalnych smaków oraz tradycyjnej kuchni polskiej. Festiwal Smaków „Dobre bo Polskie” pozwolił nam zakosztować pyszności, które łączyły polskie składniki. W tym roku postawiliśmy na potrawy, których głównym komponentem jest dynia. Całość umilały nam występy lokalnej kapeli ludowej. 

Pamiętajmy, że potęga polskiej gospodarki zaczyna się w naszym koszyku sklepowym. Organizowane przez nas wydarzenia mają za zadanie przypominać o ważnych aspektach polskiej gospodarki. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą cieszyć się podobnym zainteresowaniem.

08.10.2024

Wyemitowane zostały produkcje związane z naszym instytutem: „Prorok”, „Orlęta. Grodno ‘39” „Raport Pileckiego” oraz „Filip”

Film „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata to produkcja historyczna poświęcona życiu i walce o wolność narodu duchowego przywódcy narodu w czasach komunistycznego zniewolenia: kard. Stefana Wyszyńskiego. Ukazane są w nim trudy walki o miejsce Kościoła katolickiego w Polsce w warunkach niesprzyjających mu władz oraz niezłomność, a zarazem mądrość jaką kierował się prymas w czasach komunistycznych próbując zachować należyte miejsce Kościoła w Polsce.

„Orlęta. Grodno ‘39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramat wojenny ukazujący historię bohaterskich obrońców Grodna. Podobnie jak Orlęta lwowskie, Orlęta grodzieńskie to polska młodzież, która broniła swojej małej ojczyzny przed siłami najeźdźców. Orlęta grodzieńskie musiały stawić czoła dwóm totalitaryzmom: sowieckiemu i niemieckiemu. Opowieść przedstawiona jest z perspektywy jednego z Orląt: dwunastoletniego Leona. Akcja rozpoczyna się od bombardowania Grodna 1 września przez Luftwaffe. Na mocy paktu Ribentropp-Mołotow 17 września do Polski wkraczają Sowieci z planem zajęcia Grodna w ramach swojej inwazji. Z uwagi na zaangażowanie gro sił polskich na zachodzie, w walce z Niemcami, w obronę Grodna zaangażowała się ludność cywilna, w tym młodzież, której burzliwą historię przedstawia pokazany na festiwalu film.

„Raport Pileckiego” to dramat wojenny i film biograficzny poświęcony historii wielkiego polskiego bohatera: rotmistrza Witolda Pileckiego. Celem poinformowania świata i dania świadectwa o okrucieństwach popełnianych przez Niemców w obozach koncentracyjnych Pilecki celowo dał się zaaresztować by trafić do jednego z nich. W czasie 947 dni spędzonych w Auschwitz Pilecki pisał raporty i zorganizował.

„Film”- Filip, dwudziestokilkuletni atrakcyjny mężczyzna, godzi pracę kelnera w luksusowym hotelu z korzystaniem z życia w czasach, które jego radościom nie sprzyjają. Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania.

Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych, a nasi uczestnicy już czekają na kolejne edycje. 

Nasza Fundacja, prowadząc swoją działalność statutową, stara się docierać ze swą misją nawet do najmniejszych miejscowości. Wierzymy, że to właśnie kultura buduje wspólnotę.

Podziel się swoją opinią